Wątrobowy przednówek cd

Jak rozpoznać, że to właśnie wątroba i jej kondycja jest bezpośrednio odpowiedzialna za nasze aktualne niedyspozycje?

Przypomnę – wątroba jest w układzie bliźniaczym z osierdziem (krążenie/seks). A więc dla wątroby i jej dobrej kondycji bardzo ważny jest ruch/gimnastyka i dobre relacje męsko damskie. I odwrotnie – wątroba w dobrej kondycji/dyscyplinie odwdzięczy się właściwym krążeniem i odlotowym seksem. Wątroba to również narząd środkowego ogrzewacza, przejawia ruch energii w górę i jest tym samym odpowiedzialna za przekazanie/dostarczenie śledzionowej energii i esencji pokarmowej płucom. I wszystko jasne.

Można wątrobę rozwalić, gdy będziemy notorycznie objadać się potrawami tłustymi, mięsnymi, bez przypraw, serami czy ciastami – efektem takiego żywienia może być jej stłuszczenie. Natomiast skutkiem odżywiania się zimnym, kwaśnym i surowym,  z nadmiarem wapnia (np. groch, fasola) będzie przykurcz mięśni, co może dać chwilową suchość lub stałą, idącą nawet w fałszywy ogień. Ale suchość pojawi się również, gdy narządy środkowego ogrzewacza są zimne i niedoczynne i nie tworzą esencji. I w jednym, i w drugim przypadku wątroba reaguje podobnie – blokują się jej funkcje fizjologiczne, nie ma ruchu w górę, nie ma przesyłki krwi do płuc, stąd suchy kaszel lub atak astmy.

Jednocześni z problemami wątrobowymi mogą pojawić się również niestrawność, mdłości, wymioty, zgaga, wzdęcia – za co odpowiada woreczek żółciowy z przynależnym mu ruchem w dół. Na ten dobry ruch energii w dół czeka żołądek – pokarm nie zalega, jest dobrze trawiony, nie ma wzdęć, odbijania, zgagi. Woreczek jest sprzężony z wątrobą i przejawiają tę samą kondycję. Przewaga pożywienia kwaśnego z momentami tłustymi sprzyja powstawaniu kamieni i obkurczaniu woreczka.

Wątroba pracuje całą dobę i reaguje spontanicznie na to, co się dzieje w środkowym ogrzewaczu. Lubi, gdy się dyscyplinujemy – gdy jesteśmy spokojni, rozluźnieni, jest nam ciepło, dobrze najedzeni, no i leżymy. Wtedy krew spływa z mięśni, nawilżając ją dostatecznie. Dzieje się tak podczas nocnego wypoczynku, kiedy odbywa się jej regeneracja. Przekazuje wówczas płucom właściwe wzmocnienie i nawilżenie. W ciągu dnia powinniśmy mieć stałego przypominacza dyscypliny.

Co się dzieje, gdy pojawia się suchy kaszel? Pod wpływem stresu, emocji, zimna, kwaśnej potrawy lub zbyt ciężkostrawnej pojawia się skurcz mięśni, blokada krwi, a brak energii osłabia wątrobę na tyle, że płuca pozostają w niedoborze krwi (esencji i energii). Pozostałe niedyspozycje można również tłumaczyć podobnie – jakiekolwiek osłabienie wątroby daje zawsze jakiś skutek: neurologiczny, newralgiczny, płucny, skórny, alergiczny/zła regeneracja śluzówki, artretyczny, reumatyczny, płciowy, rozrodczy. Pamiętajmy, że przyczyną bardzo poważnych schorzeń jest najczęściej nieświadomy brak dyscypliny. Ale póki co, gdy już trochę wiemy, wykorzystajmy to nasze zreflektowanie  się w porę do naszych wewnętrznych odkryć i przemian.

A dbać powinniśmy o wątrobę tak w sam raz – nie za dużo i nie za mało, nie za słodko i nie za gorzko, nie za kwaśno i nie za słono, ale zawsze pieprznie i ciepło, zawsze luzik, zawsze wyspani. No a wtedy góry będziemy przenosić! Ku chwale ojczyzny oczywiście.